ZIMNÍ SLUNOVRAT - NÁVRAT K PŘEDKŮM

19.12.2023

V pátek 22.prosince ve 4:27 nastane zimní Slunovrat. Slunce doputuje k obratníku Kozoroha, nastává nejdelší noc v roce.

Čas se zastaví, pomyslná hranice mezi světy zmizí. Prostor se otevírá, aby nám opět mohl umožnit nahlédnout tam, kam běžně nedohlédneme. I když jsme takovým portálem už několikrát v roce prošli, tento bude nejsilnější. Temnota odchází a přichází světlo.

Keltové slavili svátek Yule, Artušovo světlo. Měli tento den za den naděje a znovuzrození nového života. Zima předala žezlo a pomalu se vzdávala vlády. Jsme světlým a teplým dnům stále blíže. Zapalovaly se ohně, nejlépe darovaná polena, ta přinášela naději a štěstí.

Slunce se ozývá již nějakou dobu a dává jasně najevo, že svou moc hodlá uplatnit. Převzalo definitivně vládu, temnotě vzalo z rukou všechny triumfy. Těmito událostmi, přestože se pravidelně opakují a jsme na ně navyklí, bude ale hlasitě připomínat, že nikam neodchází. Světlo nás bude provázet po mnoho let a generací.

Bůh podsvětí Veles měl v tento den a dalších 12 dní možnost ukázat svou sílu. Temnota jednoduše oslavovala své dny a hojně jich využívala k tomu, aby mohla zmobilizovat všechny své záměry. Letošní rok je ale prvním, kdy pozná, že se její magie míjí účinkem. Svou skutečnou moc sice již dávno ztratila, ale měla možnost energii během těchto portálů alespoň posílit. Nyní zjistí, že tato snaha už není posilující, ale jen vysilující.

Můžeme skutečně oslavovat. Pokud upřednostňujeme dobro a lásku, máme možnost si to skutečně užít. Také se dívat, jak se každá opačná snaha mine účinkem. Pozitivní a dobrá energie už bude jen nabývat na velikosti a síle. Je potřeba se soustředit jen na ni a každý pokus o zlý skutek nechat svému osudu. Nemusíme se tím už vůbec zabývat, jakýkoli soud nás bude jen snižovat na nižší úroveň.

Zabývat se okolním děním nemá smysl, rozčilovat se nad některými kroky už vůbec ne. Jsme schopni mnohem rychleji přetransformovat kolektivní vědomí pouze tím, že zazáříme a necháme tuto záři jen sílit. Nemusíme vůbec nic jiného. Ve vánočním čase si vzpomeňme na své předky a poděkujme za jejich moudrost, která je sice velmi dlouho potlačována, ale nyní má zase svůj hlas zpět.

RITUÁL K ZIMNÍMU SLUNOVRATU

Jsme potomky Slovanů a právě jich se temnota obává nejvíce. Mnoho let se snažila o to, abychom zapomněli na jejich moudrost, sílu a schopnosti. Byla skoro úspěšná, ale naštěstí ne zcela. Povědomí o obrovském významu Slovanství je opět na vzestupu a my se můžeme účastnit jeho obnovy. Například tím, že některé tradice si opět osvojíme.

V den zimního Slunovratu se projděte v přírodě. Poděkujte živlům – zemi za úrodu, ohni za světlo, vzduchu za dech a vodě za život. Najděte si strom, který obejmete a požádáte ho, aby vám předal svou sílu. Načerpejte, co vám dá a poděkujte. Nasbírejte si pár větviček (berte jen ty, které jsou na zemi). Večer si připravte svíce, které budou živly symbolizovat. Červenou (zastupuje oheň), modrou (zastupuje vzduch), žlutou (zastupuje vodu) a zelenou (zastupuje zem). Doplňte bílou (zastupuje JÁ). Vezměte jednu větvičku, zapalte ji a jejím ohněm zapalte svíce. Pak v kovové nádobě zapalte i zbylé větvičky. Pokud jste v přírodě, oheň může být větší, v domácích podmínkách stačí jen maličký ohýnek v hrnku nebo jiné nádobě. Zavřete oči a sepněte ruce jako k modlitbě. V duchu znovu poděkujte jednotlivým živlům a ke svícím se vždy mírně ukloňte. Požádejte o jejich podporu a sílu, poděkujte a propusťte je. Pak požádejte Slunce a Zdroj o podporu a sílu. Opět poděkujte a mírně se ukloňte. Nyní se zaměřte na své srdce a naplňte ho klidem a láskou. Poděkujte i srdci, přiložte si na něj obě ruce a tento moment prociťte. Po skončení rituálu svíce zhasněte zhášedlem. Nechte dohořet na Štědrý den, a pokud ještě zcela nevyhoří, také v následujících svátečních dnech.

O Štědrém dni poděkujte předkům. Můžete pro ně nachystat talíř s ovocem a zeleninou (pouze produkty, které v těchto dnech získáváme v našich podmínkách – jablka, hrušky, zelí, řepa a podobně). Na Boží hod, tedy další den vše snězte, nebo pokud máte možnost, odneste do lesa a obdarujte zvěř.

S láskou Naďa