Strach - jak se ho zbavit?

06.01.2020

Rodíme se s dvěmi základními druhy strachu - strach z výšky a pádu. Ostatní strachy se již jen nabalují, jsou sice poddružné, ale často nás dokážou naprosto ochromit. Vše může dokonce dojít tak daleko, že se obyčejný strach změní ve fóbii. Během života jsme jich schopni nastřádat velké množství. Nakonec čelíme strachu ze spousty věcí, často tolik, že nám brání žít, užívat si života. Ochromí nás natolik, že se soustředíme už jen na ně. Bojíme se dopředu věcí, které ani netušíme, jak opravdu dopadnou. A tak se stává, že do výběrového řízení jdeme vystresovaní, protože se bojíme toho, že nebudeme vybráni. Máme strach o blízké, často i když jim vůbec nic nehrozí, a pokud již ano, dokážeme se naladit na tu nejhorší možnou variantu, aniž by byla na dosah. Bojíme se o práci a to i přesto, že nám nehrozí vyhození, jenže všude kolem se toho děje tolik. Bojíme se a bojíme a to i když nemáme vůbec čeho. První a základním pravidlem je, pokusit se uklidnit, pokud nás strach dostihne. Zastavíme se a soustředíme na dýchání. Dýcháme rytmicky, pravidelně a do břicha. Vdechy i výdechy si můžeme i počítat. Pravou ruku si přiložíme na hrudník v oblasti srdce. Tím vším jen umocníme soustředění. Po tom, co se uklidníme, přeladíme na jinou úroveň fungování. Pak se pokusíme o navození pohodového scénáře. První pokusy nejspíš nebudou úplně jednoduché, ale budou funkční a to trvale, pokud je budeme praktikovat opakovaně. Zde je pár návodů, jak si takovou pohodu navodit nastálo.

Semafor

Tato technika nám umožní se zbavit strachu, který by mohl přerůst v paniku. 1. tlesknutí - STOP Tímto slovem, které vyslovíme nahlas se zastavíme. Umožní nám to začít soustředit. 2. tlesknutí - MYSLI Tímto slovem začneme zhodnocovat situaci, která nastala. Je to opravdu tak hrozné? Co se vlastně děje? Jak lze řešit situaci? Najednou zjistíte, že máte prostor k tomu, začít jednat znovu a s větším přehledem. 3. tlesknutí - START Tímto slovem se navrátíme buď tam, kde jsme skončili, nebo začneme něčím jiným. K problému se vrátíme později.

Meditace na strach

V klidu se posadíme a soustředíme se na dýchání. Jak správně meditovat se dozvíte v sekci "Rituály na každý den." V meditaci si představíme náš největší strach. Pomalu ho opakovaně - dvakrát až třikrát zvětšujeme a zase změnšujeme. Při zvětšování si necháme strach narůst do obřích rozměrů, pak opět začínáme zmenšovat. Při posledním zmenšování si představíme, jak náš strach jde zhmotnit, můžeme ho vyjmout z těla a položíme do dlaně. Můžeme pak mít v dlani cokoliv. To, co máme v dlani odhodíme a necháme zmizet v nedohlednu. Náš strach je pryč. Způsob, jakým jsme se strachu zbavili si můžeme vybavit kdykoliv, kdy se bude mít tendence vracet. Je ale dobré meditaci opakovat a postupně se tak zbavit všech strachů. Je ale dobré se nějakou dobu soustředit na jeden a až pak se zbavovat dalšího.