PODZIMNÍ ROVNODENNOST - ČAS DÍKŮ

21.09.2020

Z jara a léta vcházíme pomalu do podzimu a zimy. Slunce vychází přesně na východě a zapadá zase přesně na západě, osvěcuje oba zemské póly, kde se střídá polární den a noc. Tolik odborníci. Naši předci by ale vysvětlili tento čas jako vchod do temnější strany roku. Příroda dala, co mohla, nyní se chystá k odpočinku. Den se výrazně zkrátí, bude více tmy. Keltové tento den slavili jako svátek, nazvali jej Mabon, vládu nastoupila Mokoš, bohyně Země.

Začíná 22. září v 15:30. Příroda se celý půl rok snažila, měli bychom jí i poděkovat. Předkové slavili, obětovali obětiny, ukazovali přírodě, jak moc si jí váží, jak moc ji potřebují. Dává nám obživu, je tedy určitě vhodné hlavy sklonit. Odpočinout si od práce na polích, v lesích a sadech mohli i lidé, rodiny spolu trávily více času. Všichni rekapitulovali, plánovali, věnovali se tomu, co bylo uvnitř.

I my bychom měli svoji pozornost, která byla upřena na dění kolem nás, začít upínat směrem k sobě. Máme jedinečnou možnost, i když budou další a další rovnodennosti, možná tak úžasnou příležitost jako nyní už nikdy nedostaneme, cokoli změnit.

Ovoce ani zelenina v supermarketech nerostou. Maso v akci by nemělo být tahačem pro kupující, ale upozorněním, že někdo degraduje na pouhý materiál kdysi živou a cítící bytost. Rodina a přátelé jsou důležití a vždy byli, bez všech těch lidí je totiž život mnohem složitější, což dostáváme zakusit vždy, když zůstaneme na problémy sami. Peníze nejsou komodita, která nás spasí, byť si za ně můžeme koupit tu nejdražší možnou léčbu a věci, kterými lze ohromovat okolí.

Zabředli jsme do iluze, které říkáme život. Tento rok nás ale nenechal na pochybách, že všechno kolem nás je velmi skutečné. Tohle probuzení leckoho vyděsilo k smrti. Kdo nás zachrání? Vláda? Lidé kolem? Lékaři?

Naši předci věděli velmi dobře, že to nejsou oni, kdo cokoli řídí, že nezáleží na tom, co si myslí a co chtějí. Právě příroda totiž mohla plány ze dne na den, z hodiny na hodinu změnit, nebo zcela překopat. Vždy ukazovala svou sílu, vládu. Věděli, že tam nad nimi je "něco", co má velkou nadvládu a že je nutné si také to "něco", hýčkat. Že nic není náhodné, ale má vždy své vlastní důvody.

Nic z toho se nezměnilo, a přestože máme technologie, kterými jsme schopni předurčovat, upravovat a měnit, nikdy nezměníme fakt, že tady to "něco" zůstane. Měli bychom se tedy začít snažit si to také přiklonit na svou stranu. Stačí přitom tak málo - pokora.

Mimořádný rok nám dává mimořádnou možnost se konečně otočit směrem dovnitř a řádně rekapitulovat. Začít se měnit. Zjistit, že ten, kdo nás může spasit, jsme jen my sami. Právě změnou myšlení, konáním, uvědomováním si podstaty bytí. Najít znovu kořeny, protože jen to nás spojí s tím vším kolem nás a zároveň umožní se také přestat toho všeho i bát.

Naším velkým výdobytkem je dlouhý život, který se snažíme ještě více prodloužit, přestože si ho, paradoxně, neumíme vůbec užít. Co tedy začít konečně žít? Užívat si a radovat se? Rozhodnutí máme pevně ve svých rukách. Můžeme zvolit život, nebo přežívání. A přesto všechno, co nás tento rok již potkalo, nezapomeňme poděkovat, všichni bez rozdílu totiž máme zač.

RITUÁL ROZLOUČENÍ

Jak se konečně rozloučit se starým životem? Jak si naklonit vyšší moc? K rituálu, který je nejlépe vykonat po prvním setmění po proběhnuvší rovnodennosti budeme potřebovat:

Jablko, hroznové víno, dýni (může být i zcela malá)

Oranžovou nebo žlutou svíci 4x (nejlépe svíce ze včelího vosku, nebarvené, ale není nutné)

Papír a tužku

Miska s vodou

Větší spadlý list (netrhat! Je nutné, aby byl ze stromu, který ho sám shodil)

Provázek, nejlépe opět bavlněný nebo lněný

Počkejte si, až vyjde Měsíc. Jablko, hrozen vína a dýni omyjte ve studené vodě. Opatrně osušte bavlněnou utěrkou a vložte do mísy (skleněné nebo kovové). Umístěte tam, kde budete rituál provádět (nejlepší je v přírodě, klidně na zahradě, pokud ale nemáte tu možnost, snažte se vyzdobit místnost věcmi z přírody - květiny, větvičky, lístky, kaštany, žaludy, fantazii se meze nekladou). Zhasněte, zapalte všechny tři svíce a připravte si papír a tužku. Zavřete oči a požádejte Vesmír, ať je s vámi. Pak dobře promyslete, čeho se chcete zbavit a proč. Vše nakonec sepište na papír. Když máte hotovo, každý růžek papíru nechte ohořet nad jednou svící, rychle uhaste v mističce s vodou. Papír pak zmuchlejte do malé kuličky a zabalte pečlivě do připraveného listu, dobře omotejte provázkem, aby se nerozvázal, zkuste se obejít bez uzlíků. Svíce zhasněte, nesfoukávejte, použijte nějaké shášedlo. Na druhý den přesně v poledne list vložte do země. Připravte si malou jamku, do které list vložíte a zahrabete hlínou. O víc se nestarejte. Po návratu obřadně snězte ovoce, poděkujte za tyto dary, dýni můžete zpracovat třeba na polévku. Svíce každý večer zapalte, a to tak dlouho, dokud budou jednoduše hořet. Při každém zapalování poděkujte Zemi i Vesmíru.

https://www.facebook.com/Prijeti/photos/a.102163594682496/186598609572327