NOVOLUNÍ V KOZOROHU - PRVNÍ KRŮČKY

22.12.2022

Dne 23.12. v 11:16 nastává poslední novoluní v tomto roce, bude pod znamením Kozoroha. Kouzlo očekávaných svátků se rozprostře prakticky všude a bude nás zastavovat. Je na čase se nadechnout, nová doba si žádá mnoho nových sil i nového myšlení.

Kozoroh potřebuje jasné hranice a pravidla, každá odchylka ho dokáže celkem zásadně ovlivnit a rozhodit. My bychom se měli začít ptát především sebe, zda máme svá vlastní pravidla a zda si za nimi dokážeme stát. Systém bude neustále připomínat svoji přítomnost, i když tyto připomínky už málokdo bere vážně. Nenechme se zmást jeho snahou, bude i přes všechna odmítání ještě poměrně urputná.

Vážný Kozoroh kostky příliš nehraje, možná proto, že prohrávat moc neumí. Vyhrávat nad sebou budou témata příštích dní. Porážky nás nejspíš čekají a budou jistě četné. Ale zároveň se můžeme naučit, jak rychle jít dopředu a také si cíle trochu rozprostřít. Nová doba s sebou nese velkou improvizaci, která ale může skvěle bavit. Každý den tak může být obrovským překvapením.

Pokud někdo vyžaduje pořádek, je to právě Kozoroh. Než ale budeme chtít pracovat na pořádku kolektivním, měli bychom si umět udělat pořádek v sobě a v nejbližším okolí. Pak teprve můžeme měnit všechno ostatní. Jinak se bude tato snaha míjet účinkem. Je dokonce dost nebezpečná, protože má v takovém případě účinky až sebezničující.

Kozoroh disponuje doslova obřím srdcem, do kterého každého nepřijímá, pokud se tak stane, děje se tak trvale. Měli bychom si ujasnit, co je vlastně myšleno energií bezpodmínečné lásky. Nejedná se v tomto případě o žádnou chemickou reakci v těle, ale lásku s obrovským přesahem. Takovou, kterou nevyžadujeme zpět, protože prostě je. Nikde ji nemusíme hledat, protože prostě je. Není potřeba si ji zasloužit, protože prostě je. Je všude, stačí se na ni jen naladit.

Síla a vytrvalost jsou pro Kozoroha dominantní vlastnosti. Jít si za svými sny můžeme, pokud jim skutečně důvěřujeme, ale hlavně, máme důvěru v sebe sama. Pak nás nemůže nikdo odradit, ani nám kazit cestu. Každého, kdo vyvine snahu nás zbrzdit či úplně odradit, s láskou obejmeme. Víme totiž, že jen tak překvapíme. Také tím jasně přesvědčíme o našem záměru, který zkazit prostě nejde.

Kozoroh nerad projevuje city, ale ne proto, že by je neměl, jen mu přijde zbytečné se tak niterně otevírat. Pokud jsme naladěni na energii bezpodmínečné lásky, nemusíme nikde hlásat, že ji máme, cítíme, vnímáme. Taková energie je viditelná na dálku. Někdy dokonce dříve, než samotný zdroj.

Kozoroh miluje klid a pohodu. Nejen vánoční svátky, ale každý další den bychom si měli tak vytvářet. Každou bouři překleneme o to snadněji a rychleji. Každou překážku přejdeme lépe a efektivněji. Až se bouře a překážky začnou vyhýbat. Nebude důvod, aby nás dále školily.

Jsme systematicky připravováni, měli bychom se tedy dobře dívat. Nikdo nás za ruku nepovede, krom průvodců, kteří vědí přesně, co je před námi. Nikdo nám nedá návod na nový život v novém světě. Bude vznikat pod našima rukama, měli bychom tedy tvořit s úctou a pokorou, s láskou samozřejmě. Kozoroh toto téma otevírá naplno, dostává se nám prvních lekcí.

JAK SE PŘIPRAVIT?

Dávám tímto prostor otázkám, které chodí nejčastěji. Různá meditace a cvičení už proběhly, k dohledání je jich mnoho v každém Úplňkování či Novoluní, ale i dalších příležitostech.

První nejčastější otázka je: jak se připravit. Pramení z toho, na co jsme naučeni. Jsme zvyklí si plánovat, mít eventuálně nějaké úkoly. Jenže právě plány a úkoly se nyní budou velmi často hatit. Hlavně proto, že souvisí se systémem, který již prakticky neexistuje.

Zkusme na chvíli zapomenout na to, co je nám předkládáno, jako to správné. Stačí, když alespoň občas uděláme pravý opak toho, co se po nás chce, protože to tak cítíme. Zkusme prostě více naslouchat našim srdcím a vnitřním pocitům. Zbavíme se tak postupně strachu z budoucnosti a rychleji převezmeme zodpovědnost za vše, co uděláme. Staneme se tvořiteli bez obav ze zítřků. Co je důležité, přestaneme brzy dělat chyby.

Až zjistíme, že nepotřebujeme úkoly ani žádné vedení, budeme si umět hravě poradit se vším, co přijde. Mysl se mnohem více uvolní a rozprostře, nápady se pohrnou. Připravme se jednoduše na to, že nemusíme být připraveni na nic. První krok k naprosté svobodě je tak uskutečněn.

S láskou Naďa