NIČÍ MĚ!

23.09.2020

Lidí, kterým někdo jiný zničil, nebo stále ničí život, znám poměrně hodně. Pláčou, jak moc jsou ubližováni a mají bohatá vyprávění, jakým způsobem konkrétně jim ubližováno je. Líčí barvitě své příběhy.

Svoje bolesti a strasti, které způsobuje jiný člověk, znají do detailů. Ví, co s nimi ubližování jiných dělá, ví, že tohle nechtějí, ví, kde přesně jsou zasaženi.

"Vzal mi nejlepší roky mého života. Připravil mě o celých dvacet čtyři let. Promarnila jsem vedle něj tolik času." Tak vylíčila svého manžela klientka. Nezapomněla se rozplakat, aby svému zničenému životu dala pomyslnou třešničku na dortu.

Nechci nikterak zlehčovat její situaci, rozebraly jsme toho společně hodně a odcházela viditelně spokojená. Líbilo se jí, že se má ještě na co těšit, že tím vším její život nekončí. Že jednoduše není tak zničený, jak vypadá.

Během našeho rozhovoru si nejen dokázala vzpomenout na chvíle, které tak zničující nebyly, našla jich dokonce poměrně hodně. Připustila dokonce fakt, že tenhle život sama zvolila, kdysi zcela dobrovolně své ANO vyslovila, měla prostě dobrovolnou volbu celé ty dlouhé roky.

V tomto příběhu stačilo jen zapátrat více v paměti a trochu přehodnotit úhel pohledu. Jsou ale příběhy, které tak jednoznačné nejsou. Drobná paní přišla s úsměvem, měla jednoduše celkem pozitivní nastavení. Nakonec vše fungovalo skvěle. Přítel ji opečovával a miloval, což bývalý manžel neuměl. Dvě dcery dělaly radost, jedna se dokonce zrovna chystala přivést do rodiny zcela nový přírůstek. Dům byl nově zrekonstruovaný, práce fungovala. Vše tedy zalité sluncem. Tedy až na jejího bratra, který ji po smrti rodičů zůstal jako jediný příbuzný. Svěřila se, že s ní přerušil kontakt, když se znovu před lety oženil. Švagrová rodinným vztahům moc nepřála. Stýskalo se jí a zkoušela se s ním tedy několikrát spojit. Jenže když tuhle skutečnost odhalila jeho paní, proklela ji. Dokonce při pár telefonátech oznámila, že "zařídila" pomocí černé magie, aby se už nemohla přiblížit. Po tomto ujištění začala mít zdravotní problémy. Záhadná vyrážka po celém těle nemizela ani za pomoci různých mastiček. Drobný a naštěstí nezhoubný nádor v hlavě musel být pozorován. Její otázka byla tedy jasná. Ničí jí její zdraví švagrová? Je opravdu tak dobrá čarodějnice?

Naštěstí zafungovalo sdělení, že lidská psychika dokáže neuvěřitelné věci. Dostala pár rad, jak se odpoutat nejen od strachu z čarodějnického prokletí, ale také, jak přijmout fakt, že bratr je zcela v područí své manželky. Nic jiného nakonec nezbývá.

Jsme bytosti, které mohou jednat zcela svobodně. Je jen na nás, zda si svou osobní svobodu necháme někým nebo něčím sebrat. Máme zodpovědnost jen za sebe sama, za nikoho jiného. Nezodpovídáme dokonce ani za naše nejbližší příbuzné.

Nemůže nám tedy ublížit nic, co sami nedovolíme. Pokud navíc zjistíme, že nám kdokoli ubližuje a ničí nás celé roky, je to naše vina. Jsme schopni takovému jednání učinit přítrž. Nelze jednoduše svádět na druhé, že jsme nešťastní.

Zjednodušit a zpříjemnit si život můžeme snadno tím, že přijmeme za sebe sama zodpovědnost. Začneme si všímat toho, co chceme, co nás naplňuje a dělá nám radost. Výsledkem bude ještě bonus. Nebudeme ničeni nikým a ničím. Nebudeme ničit ani my sami. Staneme se sobě spasitelem i světlem ve tmě.

https://www.facebook.com/Prijeti/photos/a.102163594682496/187063099525878