MUSÍM
Jedno z hodně používaných slov, za kterým je ale nejeden ubolený život. Určitě ho používáme všichni, dobře ho známe. MUSÍM vystudovat, MUSÍM si najít práci, MUSÍM uživit rodinu, MUSÍM vydělat peníze, MUSÍM zaplatit nájem, MUSÍM to prostě dokázat.
Zkusím ale zároveň ukázat jeho zbytečnost, nahraditelnost. Ukázat, jak změnou jednoho jediného slova můžeme dát životu zcela nový rozměr.
Proč studujeme? Proč hledáme vhodnou práci? Proč se staráme o rodinu? Proč vyděláváme peníze? A tak bych mohla pokračovat.
Každý, kdo dostuduje, určitě zná ten skvělý pocit, když dostane vysvědčení, oprávnění, diplom. Každý, kdo hledá práci, protože chce mít peníze, jistě zná ten skvělý pocit, když ji najde a výsledkem je také stálý příjem. Každý, kdo zakládá rodinu, je na počátku zamilovaný, těší se ze svých partnerů, svých milovaných dětí. Každý, kdo nějakým směrem vynakládá úsilí, které přinese i kýžený výsledek, je přece šťastný. Jistě, občas se nedaří si naše sny splnit tak, jak chceme. Ale za každým neúspěchem je ukazatel jiné cesty, nebo máme změnit úhel pohledu, máme změnit taktiku, když chceme to či ono.
Co tedy vlastně opravdu MUSÍME? Věřte nebo ne, ale vůbec nic! Skutečně není nic, co bychom museli. Moje babička vládla hezkým příslovím, které známe jistě také všichni: Musíme jen umřít. Nutno ale dodat, že sama tohle slovo často používala. Je jednoduše tak zažité, tak běžné a normální, že se nám nenápadně vkrade do života a vezme si jej tady i snadno za své.
Co se vlastně skrývá, za úplně každým MUSÍM? Honička, závod, tlak na sebe sama, výzva k výkonu, následně stres a strach. Strach z toho, že něco nedokážeme.
Ze všeho, co děláme a uděláme si i povinnost, se z počátečního štěstí stává neštěstí, protože začneme utíkat před neustálým strachem. Z neúspěchu, ze ztráty.
Ano, slovo MUSÍM lze zaměnit za STRACH, protože tím tohle slovo je. Vzpomeňme si, jak všichni už od útlého věku slyšíme, že cokoli MUSÍME, protože jinak se na nás okolí bude dívat divně, dokonce nás možná i odsoudí. Protože jinak budeme k ničemu nejen sami sobě, ale celému světu. Dostaneme strach, že budeme neúspěšní a zbyteční.
Věci, které děláme rádi, se tak snadno stanou přítěží a zoufalou snahou si je udržet. Neumíme si vůbec připustit, že bychom mohli zvolnit. Naopak, tempo se přece MUSÍ stále zvyšovat. Všimli jste si, jak je vyspělá technologie, která nám má umožnit mít více času, zbytečná, protože ji neumíme vůbec využít? Čím více si přibližujeme svět kolem, máme času stále míň. Nakonec, MUSÍME přece tolik věcí, tak kde ten drahocenný čas tedy vzít?
Obyčejná slova umí zázraky. Mohou nám život tak snadno zkomplikovat, ale zároveň i udělat lehčím. Slova totiž umí geniálně měnit programy v našich hlavách. Stačí přitom tak málo, zabývat se jimi. Ujasnit si, zda je používáme správně, zda mají své opodstatnění. Slova jsou energie a některá ji mají dokonce velmi mocnou.
MUSÍM?
Cvičení není vůbec složité. Jednoduše sepište, co vlastně musíte. Svůj seznam pak pečlivě pročtěte. Možná totiž na samém začátku najdete něco, co můžete ze svých snah úplně vypustit a dál se tím tedy nezabývat.
Zbylá MUSÍM nahraďte zcela jednoduše slovem CHCI, nebo RÁD(A) BYCH. Ale také se zamyslete.
Musíte chodit do práce? Chcete do ní chodit, abyste měli stálý přísun peněz. Nebo možná nechcete, ale pak byste se také měli snažit o změnu.
Musíte zaplatit nájem? Přece chcete, nebo rádi byste si udrželi své bydlení, svůj vysněný standard. Dost možná zjistíte, že vaše nároky jsou v tomto směru i přehnané a jde z nich jednoduše i slevit.
Musíte uživit rodinu? Určitě byste ji uživili rádi, aby její členové byli spokojení. Co ale členové rodiny očekávají? Nejsou příliš nároční? Nebojte se říci, že některé nároky plnit nechcete, nemůžete.
Zjistíte, za každým CHCI, nebo RÁD(A) BYCH, jsou i vaše vůle a vaše možnosti. Pak je tam někde na konci totiž i ta vysněná radost a štěstí, žádný strach.