MOHU ODMÍTNOUT?

17.09.2020

Slavné slovíčko NE. Je neuvěřitelné, kolik z nás má právě s tímhle slovem problém. Něco sice velmi nechceme, ale klidně to něco přijmeme za své, protože máme vysvětlení, omluvu - MUSÍM.

A proč máme tento přístup? Odpověď je až neuvěřitelně jednoduchá. Odsouhlasením čehokoli získáme zajímavou představu, že si zjednodušíme momentální situaci, často dokonce život. Strčit hlavu do písku znamená, že není vidět ani zbytek těla?

Paní v letech, alespoň tak se jevila, když přede mě dosedla do křesla. Postupně z ní ale vylezlo, že až tak stará není. Jen dost zanedbávala nejen sebe, ale na jejím vzhledu se podepsalo i neustálé snažení. Zajímala ji hlavně odpověď na otázku, zda může s kamarádkou odjet na dovolenou? Tyhle otázky dostávám mimochodem dost často, takže žádné překvapení, ale okolnosti už trochu překvapivé byly. Byla sama, delší dobu. Vychovala tedy sama i dvě dcery. Nebyla nikde tak dlouho a konečně se naskytla skvělá příležitost. Kamarádka našla zájezd do ciziny za skvělé peníze a tak neváhala a zaslala zálohu. Jenže nastal problém. Jedna z dcer se ohradila, že pokud odjede, naruší tím chod celé její rodiny. Počítala s tím, že babička pohlídá, ostatně jako vždy, a tak ji velmi zaskočila drzost maminky, chtít také něco pro sebe. Paní se dokonce nenápadně zmínila, že jí jedna z dcer odehnala i dva nadějné partnery. Nesouhlasila s tím, aby maminka, byť zamilovaná, měla také nějaký život. Ani jeden nevyhovoval jejím představám, tak nemohl vyhovovat ani mamince. Nechtěla jednoduše komplikovat dcerám jejich životy, dospívání, ani dospělost a rodičovství.

Typický příklad toho, jak jsme ochotní se rozdat v duchu klidu, který za naše ANO může následovat. V duchu sice cítíme neklid, máme dokonce vztek alespoň zpočátku, ale všechny tyhle emoce postupně odezní, nebo jsou přeměněny v naprosté odevzdání. No co, nikdo pak nemůže nic vyčítat, nemůže se ohrazovat, máme prostě pokoj. Zcestná představa.

"Ať udělám, co udělám, všechno je špatně." Pochlubila se další klientka. Přišla plná vzteku, beznaděje a zajímalo ji jen, jestli není náhodou čas se rozvést. "Byla jsem zvyklá z domova nějak vařit, ale moje jídla mu nechutnala. Tak jsem se naučila postupně ta, která mu dělala maminka. Nevyhovoval mu ani můj způsob uklízení, tak jsem se podřídila i tady. Tchýně mě poučila, jak to dělá ona. Vyčítá mi, že syn zlobí proto, že já ho špatně vychovávám. On se prý snaží z něj mít pořádného chlapa a já mu všechno kazím. Už netuším, co dělat, aby byl spokojený."

Jasný důkaz toho, že i když budeme neustále kývat v souhlasu hlavou dopředu a dozadu, nemáme záruku, že bude kýžený klid. Že když se podřídíme na všech frontách, konečně se zavděčíme a dostane se nám uznání.

Jít neustále proti svému přesvědčení znamená, že zničíme naše vlastní sny a přání. Přesvědčíme sami sebe, že stále jen poslouchat příkazy jiných, zajistí klidný a spokojený život. Nestihneme si přitom ani všimnout, jak jsme pomalu, ale jistě vmanipulováni někam, kde být vlastně vůbec nechceme.

Můžeme si dovolit nesouhlasit, můžeme si dovolit chtít cokoli pro sebe, dokonce i přesto, že ostatní mají odlišný názor a pohled na věc. Můžeme dokonce tento postoj začít praktikovat kdykoli, kdy cítíme, že je to tak správné. Tento postoj nazýváme sebeláskou. Nejedná se o žádné sobectví.

Mít se rád, je obrovský dar. Může sice občas iritovat okolí, dokonce ho zlobit. Ale jen díky svému vnitřnímu klidu jsme schopni najít klid i kolem sebe. Ti, kteří s námi nesouhlasí, mohou dokonce z našich životů i odejít. Otázka je, zda se jedná o skutečnou ztrátu.

Slovo NE do slovníku patří stejně, jako právě ANO. Používání obou slov znamená, najít rovnováhu. V souladu jsou mysl i tělo. Výsledkem je spokojený člověk, který nemá potřebu být smutný, nešťastný nebo zlý. Člověk zcela svobodný.

https://www.facebook.com/Prijeti/photos/a.102163594682496/185599569672231