IMBOLC - PROBOUZENÍ

01.02.2023

1. února slavili Keltové důležitý svátek Imbolc. Podle tradice křesťanské máme svátek Hromnice. Svátek nových začátků, konce tmy a zrodu světla byl pro Kelty impulzem k přípravám na blížící se nový život.

Bohyně se vzdávala tváře stařeny a nahrazovala ji zcela nová, svěží, mladá a krásná. Jednalo se jakýsi předěl mezi zimním a jarním slunovratem. Zimní oheň byl uhašen a stará energie byla s pokorou poslána pryč. Nový oheň zahříval již zcela novou energií. Slunci se vzdával hold a vítalo se jásotem a tancem.

Patronkou svátku je Bohyně Brigid, která bdí nad uměním, kovářstvím a léčitelstvím. Má bílou hůl, kterou poťukává v tento den do země a k životu probouzí první rostliny. Bohyni kolem pasu obtáčí had, který přináší oblevu a očistu země.

Lidé věděli, že jak koná příroda, koná i lidská bytost. Byl čas na léčení všeho druhu, podporou byla právě očistná energie vody. Spojená s energií ohně, tedy světla, dodávala sílu hojení a ukotvení, zacelení všech ran i neduhů.

Křesťané chodili na Hromnice do kostela, kam nosili bílé svíce. Ty byly požehnány farářem. Zapálené svíce se dávaly do oken, aby chránily příbytek hlavně před úderem blesku. Měly ale také očistnou moc, přinášely do obydlí dobré energie. Zlé síly se daly na ústup a zaháněl se nedostatek, nemoci i nešváry.

Nad našimi hlavami v těchto dnech prolétá kometa ZTF, název nese iniciály jejího objevitele. Nejblíže Zemi bude právě v těchto dnech, tedy 1. a 2. února. Dobře viditelná by měla být i pouhým okem nebo malým dalekohledem. Komety nemají dobrou pověst, většinou se říká, že přinášejí zkázu. Jenže jejich energie nosí především zcela nové věci. Staré s nimi odchází a přichází úplně nové, jiné. S tím vším se můžeme ocitnout v chaosu, ale ten se za nějaký čas opět urovná. Pro náš čas je tedy velmi symbolická.

Imbolc spolu s kometou přinášejí zprávy. Říkají lidstvu, že čas změn již nelze zvrátit, můžeme se jen vírem zcela nových událostí nechat unášet do neznáma. Otevírá se brána do míst, která neznáme, přicházejí nové možnosti. Kometa otevírá srdce, Imbolc tuto sílu podpoří. Chaos a zmatek nechme za sebou, počkejme si, až se vše uklidní. Slunce nabírá na síle a přináší teplo, světlo a podporu.

RITUÁLY K IMBOLC NEBO HROMNICÍM

Je skvělý čas na očistu domova. Vezměte bílou svíci, můžete ji podpořit energií vody z potoka nebo řeky. Na svíci stříkněte pár kapek této vody, nebo ji v potoce nechte proudem vody opláchnout, nesušte ji, nechte ji oschnout přirozeně. Po setmění, kdy jsou energie prostoru sice klidné, ale tím i velmi silné, ji zapalte a jděte do všech místností. V každé místnosti chvíli setrvejte a v duchu si požádejte o ochranu prostoru.

Naberte trochu vody z potoka nebo řeky. Nalijte ji do misky a do ní vložte říční kamínek. Mističku s vodou umístěte do rohu, který je nejblíže ke dveřím. Mistička s vodou a kamínkem může být v každé místnosti. Nechte ji tam tak dlouho, až se voda zcela odpaří. Kamínek uchovejte po celý rok do dalšího svátku.

Štěstí nosí bílý vřes, přináší i hojnost a stará se o ochranu. Snítku bílého vřesu zavěste nad dveře, klidně i do oken. Můžete ji nosit u sebe v plátěném sáčku.

S láskou Naďa