FILIPOJAKUBSKÁ NOC - NOC SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ

30.04.2020

Jedná se o prastarý keltský svátek, nazývaný také Beltine, Valpružina noc. Uctívá se Bůh Belen, který ochraňuje lid a učí druidy. Bůh Belen totiž svádí nelehký boj, a sice dobra se zlem. Je to moudrý muž, který ví, že dobro může zvítězit jen, když právě to k boji používá nejvíce.

Volají se na pomoc všechny živly, mající jeden úkol, spojit se v dokonalé harmonii a předat ji tak lidem. Zapalují se OHNĚ. Tančí se tance, které zastupují prvek ZEMĚ. Polévají se menhiry, čímž se aktivuje prvek VODY a vyrábí se a vztyčuje Májka, zastupující prvek VZDUCHU.

Bohyně přijímá Boha, aby ji oplodnil a mohla mu tak dát brzy zdravého a silného potomka, který převezme vládu nad dalším rokem.

Proč se tuto noc plní přání? Bůh je v plné síle, připraven rozsévat a dávat. Má neuvěřitelnou moc a je ochoten se s ní podělit. Ale je zaměřen právě na dobro. Rozdává tedy jen těm, kteří milují zemi, starají se o ni a mají ji za svůj domov. Ďábelské úmysly a mocnosti okamžitě prohlédne, umí s nimi i řádně zatočit. Kouzla jsou tuto noc silná a mají okamžitý efekt. Pokud ale nejsou pod vládou dobrých a pozitivních myšlenek, mohou se snadno obrátit proti tomu, kdo je vyšle. Můžeme si tedy velmi pomoci, ale zároveň i ublížit. Nevyplácí se využít kouzel k tomu, abychom poškodili jiného, nebo se starali jen o své vlastní blaho. Pokud je právě nám cokoli dáno, měli bychom se podělit s ostatními, hlavně těmi nepotřebnějšími.

Ctí se zvířata a příroda. Zastupují vše, co my lidé k životu potřebujeme. Měli bychom tedy myslet v první řadě právě na ně. Jestli dáme lásku zvířeti, nebo rostlině, aktivujeme celoroční ochranu. Pokud čemukoli z toho ublížíme, můžeme si být jisti, že do roka a do dne nás čeká umocněná odplata.

Jestli někde vybíráme strom na Májku, který chceme porazit, měli bychom mít jeho svolení a i když nám ho dá, musíme poděkovat a sklonit se. Jinak nám to živel vzduchu může v následujících dnech hezky spočítat. Stromy v tento den se kácet obecně nevyplácí, a pokud je již nutné, stále platí, že musíme mít svolení a vzdát úctu.

Další kouzla v magickém čase

Svěcená voda vyrobená v tento den, nebo prostě přinesená domů, léčí prakticky vše. Tělo se umí rychleji regenerovat a hojit. Pokud ji nastříkáme do koutů příbytku, vytvoříme silnou ochranu před zlem a nemocemi.

Očistit příbytek lze také různými vykuřovadly. Skvělá je bílá šalvěj, bobkový list, jalovec, rozmarýn, silně a možná nejlépe v tento den působí kadidlo. Vykuřovadlo zapálíme a dýmem necháme prosytit celý příbytek, všechny místnosti. V každé se ukloníme a poděkujeme za jeho účinek. Jsme tak nejen chráněni před zlem, ale i nemocemi, nedobrými lidmi a hlavně, do příbytku tak vnášíme prosperitu. Celoroční úroda nás prostě nemine.

Magickou moc má šeřík. Je-li v tento den vysazen k domu, bude nás velmi účinně chránit před vším možným. Jestli ale u domu již vysazený je, těsně před půlnocí k němu poklekneme a poděkujeme, můžeme přidat krátkou modlitbu. Budeme-li trhat jeho květy ať již na olej, nebo třeba jen na ozdobu, nezapomeňme na jeho svolení a také poděkování.

Byliny obecně mají umocněný účinek, pokud jsou v tento den natrhány, nejlépe o půlnoci.

Víte, že dnes v noci lze najít poklad? Pokud ovšem budete mít skutečně štěstí a poklad opravdu najdete, musíte se rozdělit. Jinak vám štěstí a radost nepřinese.

Ohně si letos moc neužijeme, ale nemusíme nutně zakládat obří fatry v přírodě, abychom byli ochráněni. Zcela postačí malý rituál, kterým můžeme doma v pohodlí vzdát hold všemu, co nás obklopuje a díky čemu můžeme žít. O půlnoci zapalte svíčku, nejlépe bílé (neutrální), nebo zelené (zastupující přírodu) barvy. Zavřeme oči a představujme si, jak jdeme lesem. Pohlaďme při své procházce několik stromů, poděkujme jim. Nasajme do plic vzduch a poděkujme mu. Napijme se vody a poděkujme jí. Až budeme zhášet oheň svící (nesfukovat), opět poděkujme. Pak si dejme sprchu a představujme si, jak smývá všechno špatné, co se na nás usadilo. Vyjdeme z takové koupele jako nový člověk.

Pokud dnes navštívíte třeba útulek a dáte domov a hlavně lásku nějakému zvířeti, můžete si být jistí, že získáte toho nejlepšího kamaráda, spřízněnou duši, která s vámi bude i mluvit. Umí totiž zprostředkovat sdělení chodící shora. Stejně ale můžete milovat i zvířátko z ulice. Nejen, že se jedná o velmi dobrý skutek, ale duši takového člověka pohladí přímo andělé.

Dnes je jednoduše vše silné, umocněné, vstřícné. Pamatujme ale dobře, opravdu vše, nejen dobro, ale i zlo.