FILIPOJAKUBSKÁ NOC - BELTANE

29.04.2021

30.4. je den, který známe jako pálení čarodějnic, ale vychází se z keltského svátku Beltane (v překladu také jako zářící oheň). Jeden z pohanských svátků Kola roku. Dominuje oheň, vášeň, láska, světlo, plození, nový život jako takový.

Naši předci tímto svátkem slavili definitivní odchod tmy a nadvládu světla. V tuto noc se Bůh spojil s Bohyní, aby zplodili příštího Boha následníka. Bohové aktem žehnají krajině, dalšímu životu.

Oheň má mocnou a očistnou sílu, byla mu přikládána magická moc. Mezi ohni se vodil dobytek, aby byl očištěn od všech nemocí a neplodnosti. Přeskakovali přes něj lidé, ze stejného důvodu. Také proto, aby jim bylo požehnáno štěstí a láska. Pokud bylo v noci Beltane počato dítě, mělo do vínku skutečně velké životní štěstí.

Zaháněly se jím ale také nadpřirozené síly. Čarodějnice a jiná zlá stvoření kradla lidem poslední zásoby jídla a oheň jim měl v takových počinech bránit. Obecně právě světlo z ohně zahánělo všechno zlé a nevlídné, patřící temnotě. Důležité bylo staré ohně uhasit a řádně vyčistit ohniště a krby. Navečer se zapalovaly ohně nové, pak měly požadovanou sílu.

Jedná se o nejsilnější noc v roce z hlediska magie. Vše je umocněné, tedy skutečně funkční. Proto pozor na to, co si přejeme, nejspíše se nám to splní.

RITUÁLY NA BELTANE

Základem rituálů bude oheň, je tedy potřeba mít po ruce svíce. Oslavuje se vzestup jako takový, je tedy potřeba požádat všechny živly o součinnost - vodu, vzduch, oheň a zemi. Dále si tedy připravíme mističku s vodou a trochu zeminy nebo semen (může být i celý hrách). Svíce v barvách bílé (zastupuje vodu), červené (zastupuje oheň), modré (zastupuje vzduch) a zelené (zastupuje zemi).

Po setmění si vyberte klidné místo. Na zemi udělejte pomyslný kruh prstem ve směru hodinových ručiček - stojíte uprostřed. Do kruhu si dejte misku s vodou a zeminu nebo semena. Oheň zastoupí plameny svící a vzduch teplo z nich sálající. Zapalte postupně všechny svíce. Zelená zastupuje sever, modrá východ, červená jih, bílá západ. Postavte je v kruhu ke světovým stranám tak, aby vytvořily pomyslný čtverec. Sepněte ruce jako k modlitbě a k jednotlivým stranám se ukloníte a vždy řeknete - volám a prosím mocnosti živlu země o pomoc, volám a prosím mocnosti živlu vzduchu o pomoc, volám a prosím mocnosti živlu ohně o pomoc, volám a prosím mocnosti živlu vody o pomoc. Nyní požádejte o to, s čím konkrétně chcete pomoci. Následně svíce obráceně zhasnete zhášedlem. První tedy bílou a propusťte mocnosti ovládající živel země (děkuji a propouštím mocnosti živlu země), pak červenou, modrou a zelenou se stejnou větou. Po směru hodinových ručiček následně vyrušte kruh. Svíce opět nechte dohořet následující večery v libovolném pořadí, nebo všechny najednou. Vodu a zeminu pak vraťte zpět přírodě.

Své přání můžete dopředu napsat na papír, složit a rohy zapálit nad svícemi zelenou, modrou, červenou a bílou. Až bude papír spálený natolik, že nebude udržitelný, vhoďte do mističky s vodou.

PAMATUJTE, ŽE JE VŽDY NUTNÉ MYSLET JEN NA TO, CO CHCETE A MŮŽETE OVLIVNIT VY SAMI. NIKDY!!! DO TOHO NEVTAHUJTE JINÉ KONKRÉTNÍ OSOBY!!! V tomto případě se totiž jedná o ovlivňování, kdy sice můžete dosáhnout úspěchu, ale vždy jen krátkodobě. Následuje totiž zborcení, které může být více než bolestivé. Dopřejte si tedy i čas na rozmyšlenou, než rituál podstoupíte. Rituál je velmi silný a nelze vzít zpět, co bude řečeno.

V podvečer Beltane si lze založit magickou bylinnou zahrádku. Vyberte vhodné místo, nasbírejte potoční kameny, kterými zahrádku proložíte. Zasaďte bylinky, které chcete. Můžete doplnit polodrahokamy, jako jsou křišťály, růženíny, ametysty, citríny. Vložte je libovolně do hlíny k bylinkám. Zapalte šalvějovou paličku a nad hlínou dýmem očistěte. Pak jen zalévejte a sledujte růst. Bylinky budou mít zázračnou moc.

Ve sváteční podvečer očistěte vykuřovadlem byt a požádejte vyšší moc o ochranu nad příbytkem a štěstí.

Je stále možnost si vyrobit měsíční vodu (do džbánu nalijte vodu, kterou vystavíte měsíčnímu svitu). Úplněk sice již byl, ale stále doznívá jeho síla. Tuto vodu ve večerních hodinách obřadně vypijte a představujte si, jak vám dobíjí a ozdravuje tělo.