DOKONALÝ SVĚT

16.07.2020

Sen o životě krásném, vysoustruhovaném, perfektním, prostě dokonalém, není žádnou zvláštností. Každý si ale za dokonalostí představujeme něco jiného. Já obdivuji chatičku v lese, kolem plot z nepravidelných latěk, tráva rozkvetlou ve všech možných barvách. Jiný zase vidí moderní dům, anglický trávník, okolo betonovou zeď.

Kde je tedy ten zlatý střed? Jak by měla dokonalost vlastně vypadat? Jasnou odpověď aby jeden pohledal, ale myslím, že existuje. I když popsat dokonalost jednou větou asi úplně nepůjde.

Žena ve středním věku má svou úspěšnou firmu, svoji práci miluje, má tedy dokonalou práci. Žije v moderním domě s upravenou zahrádkou, která plní čistě estetickou funkci. I své bydlení vidí jako dokonalé a neustále ho ve stejném stylu i vylepšuje. Všechna ta dokonalost je pevně v jejích rukách. Se vztahy je to horší, nějak se nedaří. Pár jejích známostí jsem osobně poznala a také byla seznámena s tím, jak to k těmto mužům má. Hlavně je vždy nasměrovala k tomu, jak se oblékat, jak by měli být ostříhaní, jak by měli vystupovat před její rodinou, známými. Když už se zdálo, že i tady je vše dokonalé, vztah se rozpadl.

Poznala jsem i její dceru, která jako jedináček měla veškerou péči a skoro vše, na co si ukázala. V době, kdy šla do puberty, začaly problémy, byly nemalé. Odmlouvání se postupně změnilo v naprostý vzdor. Občas se zapomněla vrátit domů, přichystala tak matce peklo na zemi. I když si školu mohla vybrat zcela sama, stejně začala zanedbávat i ji, neomluvených hodin přibývalo. Dostala jsem možnost si s ní promluvit, rozklíčovat, co se vlastně děje. Vše se totiž přičítalo otci, který byl v očích matky neschopný se postarat, nijak se neangažoval.

Mladičká slečna se svěřila docela ráda, měla se komu vypovídat. Dlouho ji nebavil vyšperkovaný dům, bála se pozvat kamarádky, protože matka se s každým drobným nepořádkem smiřovala dost špatně. Přestala je tedy zvát. Nebavily ji návštěvy u babičky, s matkou si vždy notovala v tom, jak by se měla oblékat, jak chovat, koho si najít jako budoucího partnera. Milovala dědečka, ten ji nechával být, povídal si s ní hlavně o přírodě, kterou miloval. Nenáviděla školu, vybrala si ji sice sama, ale ne k obrazu svému, zase jen k obrazu své rodiny, měli nakonec nějakou představu a chtěla tedy vyhovět hlavně rodině. I když si myslela, že ji vystuduje, zjistila, že chce něco úplně jiného. Pochopení našla v partě kamarádů, kteří ji chápali, měli porozumění, s nimi se cítila volná a šťastná.

Úžasný příklad toho, jak vidina dokonalosti může nejen vypadat, ale také se rozpadnout přímo pod rukama, pokud přestaneme vnímat okolní svět a jeho potřeby. Náš dokonalý svět může přijít i blízkému člověku naprosto zcestný, protože se v něm dobře necítí.

Každý máme jednoduše svou představu dokonalosti, každý za ní vidíme něco jiného. Miluji malebné chaloupky daleko od civilizace, ale určitě nesoudím velké moderní domy s anglickým trávníkem, i když tohle můj šálek kávy zrovna není.

Vytvořila jsem si svůj vlastní dokonalý svět, ale respektuji, že každému se zamlouvat nemusí a ani nikoho nenutím, aby se s ním ztotožňoval. Do mého dokonalého světa dlouho patří jedno pro mě dokonalé rčení - žít a nechat žít.

Znamená to jediné, pustím do svého světa každého, kdo ho chce poznat. Odmítám tvrzení, že je špatný, protože je můj, mám dobrý pocit, když ho někdo pochválí. Ráda navštěvuji světy jiných, abych mohla vidět tu neuvěřitelnou kreativitu tohoto světa a představ o něm. Vím, že každý nějaký máme. Na poměrně častou otázku, jak si obhájit svůj svět a jak ho vlastně vytvořit, mám i danou odpověď. Každý musí vědět, co je jeho, co mu vyhovuje a zároveň se tím vším i obklopit. Také ale nezapomínat, že hned vedle nás je člověk, další lidé, kteří mají také své světy a naučit se je respektovat.

K dokonalosti je totiž potřeba připojit právě ten důležitý respekt. Snoubí se spolu a jedno bez druhého nemůže existovat. Pak se v našem dokonalém světě rozlije klid a pohoda, můžeme si ho užívat plnými doušky. Odpadá vysvětlování a obhajování, také další snaha cokoli měnit. Tvaruje se tak zcela sám v ještě větší dokonalost.

https://www.facebook.com/Prijeti/photos/a.102163594682496/168215771410611/