Beltane - svátek plodnosti

06.01.2020

Beltane, Beltain nebo také Beltaine se slaví z 30.4. na 1.5. v noci. Příroda se již probudila, vše kvete, sexuální síly jsou na samém vrcholu. Bůh dospívá a touží po Bohyni, která s ním otěhotní. Přesně o půlnoci se vcházelo z tmavé do světlé poloviny roku. Zapalovaly se velké ohně, které oslavovaly příchod nové části roku a hlavně Slunce, dále zbavovaly vše živé nečistých a starých věcí. Mezi ohně se tak vyváděl i dobytek, aby byl očištěn.

Díky tomu byl svátek spojován s čarodějnickými reji, kdy byly čarodějnice nejaktivnější a sabat oslavovaly hlavně sexem, konkrétně obcováním s Ďáblem. Alespoň takto vyhodnotila Beltane církev a podezřelé osoby byly více pod dohledem. Muži byli před takovými ženami důrazně varováni a označené čarodějnice pak následně upalovány. Pravdou je, že se o této noci skutečně hojně slavilo a tancovalo. Svátek byl oslavou hlavně žen, jejich plodnosti a schopnosti dávat nový život. Milování hojně probíhalo právě v přírodě. Věřilo se, že dítě zplozené o Beltane má ve vínku doživotní štěstí.

Tento svátek byl kdysi slaven v noci před druhým úplňkem po jarní rovnodennosti. Keltové slavili tu světlou polovinu roku. Vše se probouzí naplno, dostává se všem zcela nové síly. Symbolické pálení čarodějnic - slaměných panáků oznamuje definitivní odchod zimy.

Čarování na Beltane

Splněná přání

O Beltane se chodívalo k menhirům, kde každý vyslovil své přání. Někdy se přikládal i dárek - větvička jeřábu nebo cesmíny. Pak bylo přání zcela jistě vyslyšeno a splněno.

Stálé mládí a krása

Ráno si ženy omývaly obličej rosou. Pak pletly z věnečky z lučních květin, které vhazovaly do potoka či jezera. Požehnaly tak vodě a zdravily její obyvatele. Měly díky tomu zajištěnou stálou krásu a mladistvý vzhled.

Čištění prostor

Beltane je skvělý den k tomu, abyste velmi účinně a dlouhodobě mohli očistit svůj domov. V kadidelničce zapalte sušený jeřáb, šalvěj, břečťan, jetel či hloh a dobře vykuřte všechny místnosti. Pokud nic z toho doma nemáte, svůj účel splní i vonná tyčinka. Nechte chvíli působit a pak vyvětrejte. Otevřenými okny a dveřmi odejde vše staré a špatné. Doma se pak bude držet jen dobro a štěstí.

Ochrana před zlými duchy

Svůj domov hojně vyzdobte čerstvými větvemi jeřábu, hlohu, cesmíny a jarními květinami. Pár větviček jeřábu zavěste nad každé dveře, které doma máte. Ponechejte tyto větvičky až do letního slunovratu. O letním slunovratu poděkujte za jejich působení dobrým duchům a skřítkům, kteří váš domov už neopustí a větvičky obřadně spalte. Popel z větví můžete rozházet na osázené záhony nebo na cestu, po které chodíte do domu. Váš domov pak bude po celý rok chráněn před vším zlým a špatným.