Sabaty

06.01.2020

Obrázky skvěle doplní obsah článku a vzbudí ve čtenářích zájem ho otevřít. První obrázek se zároveň zobrazí i v náhledu. Zajímavý úvodní obrázek vám tak pomůže zvýšit atraktivitu vašeho článku. 

Sabaty

V dobách, kdy lidé žili v souladu s přírodou, velmi se snažili o to, aby si její sílu a moc zachovali na své straně. Naši předci věděli moc dobře, že bez ní nelze být, pokud chtějí přežít nebo žít lépe a v klidu. Ctili přírodu jako takovou, její moc a zákonitosti, živly, řídili se fázemi měsíce i částmi dní. Rituály měly svá pravidla i řády. Přinášeli se obětiny ve snaze, naklonit si její moc, aby dala ze svého lůna naprosté maximum.

Některé rituály, nebo jejich části se dochovaly dodnes. Už ale netušíme, proč tomu tak je. Čarodějky a čarodějové tyto zvyklosti ale nadále drží, protože ví, že bez moci přírody by nemohli být úspěšní ve své snaze si naklonit energie na svou stranu. Vznikly tedy sabaty, kdy každý něco důležitého znamená. Čtyři nejstarší sabaty se nejspíše pojí se zvířecí říjí, postupně následovaly další, oslavující rovnodennost a slunovrat.

YULE ( 21. prosinec )

Bohyně porodila syna Boha. Je to čas největší temnoty a nejkratšího dne. Lidé se snažili přírodě pomáhat, aby slunečních paprsků bylo co nejvíce a dny se prodloužily. Zapalují se ohně a svíce, které vítají sluneční svit.

IMBOLC ( 2. únor )

Bohyně se zotavuje z narození Boha. Vítá se Slunce a to, že stále více slunečních paprsků proniká do obydlí a duší lidí. Teplo má ozdravující účinky, začíná se projevovat blížící se jaro. Opět se zapalují ohně, symbolizující světlo a teplo.

OSTARA ( 21. březen )

Bohyně překypuje energií a Bůh dospívá. Světlo je nad temnotou a pozemští tvorové se chystají k reprodukci. Příroda je v plné síle a chystá se k jarnímu bujení. Je čas konání. Chystá se setí, protože půda je také nachystaná přijmout semeno.

BELTANE ( 30. duben )

Bůh dospívá a touží po Bohyni, která s ním otěhotní. Již za úsvitu se sbírají rostliny, aby krášily obydlí i člověka. Navrací se životaschopnost, touhy a naděje jsou na samém vrcholu. Nastává doba plnění si všeho, co si žádáme.

SVATOJÁNSKÁ NOC ( 21. červen )

Bohyně a Bůh zaplavují zemi hojností. Přeskakují se ohně, aby se podpořila plodnost a došlo k očištění od všeho zlého a špatného. Oslavuje se Slunce, nastává nejdelší den v roce. Tato noc přeje magii obecně a mágové ji hojně využívají.

LUGHNASAD ( 1. srpen )

Bůh umírá, ale Bohyně ví, že bude přetrvávat v jejím lůně. Je čas sklizně, rostliny vadnou, plody dávají semena, aby se zajistila další úroda. Slunce se vzdaluje a noci se prodlužují. Je hojnost a jídla dostatek.

MABON ( 21. září )

Bůh opouští své fyzické tělo a vstupuje do lůna Bohyně. Příroda se připravuje ke spánku, zima je čas odpočinku. Roh hojnosti se ukrývá. Dokončuje se sklizeň a uchovává se na dobu, kdy je jídla nedostatek.

SAMHAIN ( 31. říjen )

Bůh se v těle Bohyně připravuje na své znovuzrození, kruh se uzavírá, aby se Bůh mohl znovu narodit na svátek Yule. Přináší se oběti, aby se zajistil dostatek potravy na dlouhé zimní období. Je čas k tomu, prohlédnout rok minulý.